Před 8 lety v kategorii Dobré zprávy ·· Barbora Čiháková
Jak odhalil Andrew Curry ve své studii v National Geographic, naši prapředci slezli ze stromů, aby si mohli pochutnat na nakvašeném ovoci. Jestliže jsme se vyvinuli z opilých a chlastu chtivých opic, ledasco se vysvětluje. Ostatně i rekapitulace tohoto týdne tuto hypotézu potvrzuje.
Před 8 lety v kategorii Dobrá kniha ·· Lenka Hniličková
Literární bašta recenzuje knihu Jonáše Ovanula Kdo si prdnul u dvora.
Je zvláštní, kolik rozruchu umí takový prd způsobit, a to ani nemusí jít o hromotluka, kterého slyší půl náměstí, i takový ticháček, který donutí zadržet dech lidi v okolí sta metrů od vypustivšího červenajícího se jedince, vás dostane do rozpaků. Všichni vědí, že je prd mezi námi, ale nikdo o něm nemluví. A právě to se rozhodl změnit doc. MUDr. Jonáš Ovanul, CSc., přední český flatulolog, a proto napsal knížku Kdo si prdnul u dvora.
Před 8 lety v kategorii Moje řeč ·· Nicole Rebeka Snová
O leváky a jejich specifické jazykové projevy se zajímám od střední školy. Mé spolužačce Borce tehdy diagnostikovali schizofrenii (nebo to o sobě aspoň hrdě prohlašovala) a já se jejím přičiněním stala vegetariánkou. Navázaly jsme spolu atypický druh přátelství, kterému jsem sama příliš nerozuměla.
Před 8 lety v kategorii Dobré zprávy ·· Barbora Čiháková
Nastal únor a s ním i obleva. Blíží se jaro, nesmutněte. Vždyť žijeme v zemi, která se umístila v mezinárodním žebříčku jako sedmá nejlepší. Kdo o tom rozhodl, nevíme, důležitější je, že jsme porazili Japonsko i Rakousko. Takže nohy nahoru a uvelebte se v lenošce, vede se nám dobře.
Před 8 lety v kategorii Dobré zprávy ·· Barbora Čiháková
Tak si to shrneme. V Čechách se stále drží kauza Žáčkovy básničky. Hodiny zkázy se posunuly, od apokalypsy nás dělí třicet vteřin. Americký prezident potvrdil, že nevěří v globální oteplování a že tu zeď postaví. Mexičané navýšili financování leteckého průmyslu. V Texasu zapálili mešitu. Než zakročí Chuck Norris, připomene si i další události tohoto týdne.
Před 8 lety v kategorii Dobrá kniha ·· Radek Hochmal
Literární bašta recenzuje knihu Lavondyss od Roberta Holdstocka
Podruhé se vydáváme do tajemného lesa mytág v srdci Anglie, Ryhopského či Hoodova hvozdu mezi dalšími desítkami jmen, jež mu lidová tvořivost za staletí přiřkla. Do místa, kde se lidské představy stávají skutečností a kde prapůvodní mýty ožívají. Kam je nesnadné se dostat a ještě těžší odtamtud vyváznout se zdravou kůží, nepoznamenáni a nezměněni. Neboť tak jako si návštěvníci lesa nacházejí svou roli a místo v mýtu a pozměňují jej, mění zároveň les nenápadně a pozvolna i je. Dokáže mladá dívka ze spárů lesa vyrvat svého ztraceného bratra Harryho? Dostanou se tentokrát hrdinové až do nitra lesa – mrazivé Lavondyss? A jak to vlastně bylo s tím Artušem?
Před 8 lety v kategorii Moje řeč ·· Anna Štičková
Skupina komunistických poslanců předložila návrh, aby se cizojazyčné názvy jako Batman, fast food nebo exit povinně překládaly do češtiny. Beze všeho. Jako ochránce češtiny jsem jednoznačně pro. Vadí mi, jak se čeština zapleveluje různými cizími slovy. Pojďme se tedy společně podívat, jak to bude vypadat v praxi.
Před 8 lety v kategorii Dobré zprávy ·· Barbora Čiháková
Všichni jsou překvapení, že máme v lednu led a mráz. Počasí pouze reaguje na celosvětovou blbou náladu, vždyť v pátek se stal americkým prezidentem Donald Trump. Nu což, přežili jsme kobylky, mouchy, žáby i štěnice, než ho mlýny namelou, nakupte pro jistotu pár plechovek fazolí do zásoby a čekání na zázrak si zpříjemněte pravidelným zpravodajstvím.
Před 8 lety v kategorii Dobrá kniha ·· Michal Beck
Literární bašta recenzuje román Petra Stančíka Andělí vejce
Po velkém úspěchu Mlýnu na mumie, oceněném Magnesií Literou, přichází Petr Stančík s další knihou. Andělí vejce působí na první pohled jako opak předchozího románu, není totiž městskou detektivkou, ale vesnickou groteskní idylou. Stančíkův rukopis je ovšem patrný – lyrický jazyk a třeskutá ironie, historická erudice a mystifikace, realita a magičnost. Navzdory prvotnímu předpokladu jsou si obě knihy podobny jako vejce (andělímu) vejci. Stančíkovi se ovšem podařilo vytvořit další postmoderní román, který čtenáře nadchne i přes mnohé podobnosti s jeho předcházející tvorbou a téměř nezměněnými vypravěčskými postupy.
Před 8 lety v kategorii Dobré zprávy ·· Barbora Čiháková
Mrzne a všechny to překvapuje. Jen v Jilemnici na náměstí postavili šestimetrovou sněhovou sochu Krakonoše. Pražská městská rada rozhodla, že od nich Jiří Grygar nedostane žádné ocenění, protože ho dopředu odmítl, avšak Jiřina Bohdalová si ke své Medaili Za zásluhy připne i čestné občanství Prahy. Než se pod cenami prohne, řekneme si, kdo to vyhrál v Nedělniččině výběru týdne.
Před 8 lety v kategorii Dobrá kniha ·· Jan Mazanec
Komiksu jsme na Literární baště věnovali v roce 2016 méně
prostoru, než jsme před
rokem slibovali, a tak opět chceme dohnat recenzní resty bilancováním
uplynulého roku. I tentokrát se zaměříme na pět nejpozoruhodnějších
komiksů, které vyšly v předchozích dvanácti měsících, a pokusíme se
přitom naštvat co nejméně fanoušků, jejichž oblíbený titul se do
našeho úzkého výběru nevešel.
Před 8 lety v kategorii Moje řeč ·· Lucie Kukačková
„Jsem zpocená jako myš“ bylo jedno z oblíbených přirovnání mojí babičky. Vím přesně, kdy jsem ho od ní slyšela poprvé: Sedíme se sestrou u prostřeného stolku před malou chatičkou. Nohama ze židlí sotva dosáhneme na zem, houpeme se a z chatky se line vůně přepáleného oleje. Jsme uprostřed horkého léta, blíží se poledne a babička smaží květák, hromady květáku. Brambory jsou už schované v hrnci pod peřinou. Na stolku před námi leží mísa s okurkovým salátem, na jejím okraji lezou dvě vosy. V chatičkách kolem lidi jedí chleba s paštikou nebo vydlabávají melouny, někteří nejedí vůbec. Čekáme, až se v chatce s mrňavým okýnkem, na kterou od rána praží slunce, dosmaží poslední kousek. A když je konečně hotovo, babička slavnostně vynese všechno jídlo, horu usmažených květáků a hrnec brambor, z kterého se nepřestává kouřit, ven na stůl, nandá každé z nás na talíř a sesune se do židle. Utěrku přehodí přes okraj stolku. Má orosené čelo a po skráních jí pomalu stékají kapky potu. Hlasitě vydechne a prohlásí: „Jsem zpocená jak ta myš.“ Vzápětí se narovná, popřeje nám dobrou chuť, chopí se příboru a se zdviženými malíčky zařízne nůž do květáku. Sestra se ještě jednou toužebně podívá k vedlejší chatě, kde cizí spratci okousávají melounové půlměsíce, a začne jíst.
Před 8 lety v kategorii Dobré zprávy ·· Barbora Čiháková
Po týdnu máme zase neděli. Netřeba se divit, ani radovat, vždyť Evropu ovládly tuhé mrazy. Němečtí doktoři doporučují, abyste na námraze chodili jako tučňáci a snížili tak riziko pádu. Spíš než aby Nedělnička chodila jako idiot, nevychází z bytu vůbec. Následujte ji, jen tak vám zůstane dostatek času na četbu. Neváhejte a začněte s tím teď hned!
Před 8 lety v kategorii Dobré zprávy ·· Barbora Čiháková
Vítám vás všechny v novém roce. Jistě se shodneme na tom, že toho šestnáctého už máme všichni plné zuby. Prostě čeho je moc, toho je příliš.
Před 8 lety v kategorii Dobré zprávy ·· Barbora Čiháková
Tak vás všechny zdravím na Boží hod vánoční. Tuším, že po tom všem rozbalování jenom odpočíváte. Všechny kulturní servery a přílohy vydaly v uplynulém týdnu žebříčky nejlepších knih roku 2016, na mnoha publikacích se však neshodly. Mezi nejpoužívanější slova roku se zařadilo „surreální“ i „xenofobie“, což asi nikoho nepřekvapuje. Rekapitulujeme letos naposledy.