LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Nedělnička CI

Před 5 lety ·· Barbora Čiháková

Po týdnu máme zase neděli. Netřeba se divit, ani radovat, vždyť Evropu ovládly tuhé mrazy. Němečtí doktoři doporučují, abyste na námraze chodili jako tučňáci a snížili tak riziko pádu. Spíš než aby Nedělnička chodila jako idiot, nevychází z bytu vůbec. Následujte ji, jen tak vám zůstane dostatek času na četbu. Neváhejte a začněte s tím teď hned!

V pondělí se setkal prezident Zeman s premiérem Sobotkou, aby si společně pochutnali na tradičním novoročním obědě. Jak si můžete všimnout na menu, podávala se „svíčková z Danka a kynutý knedlíky“. Všichni češtináři větří výběrové řízení na nového hradního korektora.

V úterý se mezi hlavní zprávy probojovala Magnesia Litera. Její organizátor Pavel Mandys prohlásil, že se v tomto roce vrátí kategorie Litera za publicistiku. Litera za přínos české literatuře se nevrátí, i když obě kategorie zmizely ve stejném roce. Zdá se, že se přívlastek „nejprestižnější“ literární ceny redukoval na otázku sledovanosti. Ve stejný den vydaly castingové agentury prohlášení, že hledají ženy, muže i děti, kteří to umí s prakem.

Ve středu vyoperovali doktoři z jednoho muže ve Vietnamu chirurgické kleště, které si v něm před osmnácti lety zapomněl jejich roztržitý kolega. Ve stejný den zablokoval Facebook známou sochu Neptuna v Bologni – přitom se na veřejnosti odhalovala už takřka šest set let.

Ve čtvrtek vyvolal na internetu slovní přestřelku leták Lidlu. Naši vlastenci se bouřili, že jeden z modelů vypadá až moc cizokrajně. Kritika pravděpodobně čeká i čokoládovnu Orion, neboť si již brzy naši bdělejší občané všimnou, kdo je vyobrazený na Kofile.

V pátek přežil jeden australský rybář několikahodinový pobyt ve vodách hemžících se žraloky. Prohrál souboj s mečounem, který ho stáhl z loďky. Záchranářům pak údajně sdělil, že se někde dočetl, že se souboj s velkou rybou může proměnit v literární cenu. Psát mu nikdy nešlo, ale rybaří od dětství.

V sobotu pohřbili princeznu Leiu. Její urna připomínala zvětšenou pilulku Prozacu. „Nic ji nevystihuje přesněji,“ komentoval pro média událost její bratr. V pražské Lucerně se mezitím setkali chartisté. Dovnitř se pouštělo jen proti podpisu.

A tak tu máme neděli. Loučíme se s týdnem, ve kterém by Bedřich Fučík oslavil sto sedmnácté narozeniny. S přáním všeho dobrého se proto s vámi Nedělnička loučí slovy Jacoba Burckhardta: „Nových vědomostí máme ažaž; ale je nám líto význačných básníků, kteří upadli v zapomenutí, a utrpěli jsme také nenahraditelné ztráty v historii, protože kontinuita duchovních památek na velkých důležitých úsecích tím pozbyla ucelenosti. Tato kontinuita je však podstatným zájmem lidského života a metafyzickým důkazem o významu jeho trvání. Nevíme totiž, zda by kulturní souvislost přežila i bez našeho vědomí a představy. Musíme si tedy přát, aby v nás bylo vědomí oné souvislosti.“