LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Nedělnička XCVIII

Před 8 lety v kategorii Dobré zprávy ·· Barbora Čiháková

Jistě již plánujete zdobení vánočního stromku, tedy vězte, že podle Evropské asociace floristů by měl být váš vánoční stromeček něžně a poeticky přírodní, nebo mysteriózně barokní. Doporučují se ozdoby v červených a bronzových barvách. Než se rozhodnete, jestli nakoupíte nové trendy kuličky, nebo si vystačíte s výzdobou z loňského roku, připomeneme si, co se událo v minulém týdnu.


Jak chutná pošťák

Před 8 lety v kategorii Nezabyjež


Záhada Gabrielova hlavolamu

Před 8 lety v kategorii Dobrá kniha ·· Barbora Čiháková

Literární bašta recenzuje sbírku Obvyklé hrdinství od Tomáše Gabriela
 

Obvyklé hrdinství je druhou sbírkou Tomáše Gabriela. Nakolik se dala brát jeho prvotina Tak černý kůň tak pozdě v noci jako přípravné práce a hledání výraziva, jeho nová kniha už jenom připomíná otázku, kde jsou hranice poezie: „Odvážné verše nepřicházejí odvážně / hrdě, z hloubi ani pokorně / prostě nebo samozřejmě / ale nějakým jiným, jistě zajímavým způsobem.“


Hynečku, Vilíku, Jarmilko!

Před 8 lety v kategorii Moje řeč ·· Daniel Kubec

Vždycky jsem měl problémy s vlastními jmény. Ve svých prozaických pokusech jsem ze zásady nikdy nepojmenovával postavy. Občas hrozilo, že bych v delším textu s rodinnou tematikou musel všechny ty dědečky, babičky, tetičky a bratry číslovat, a tak jsem pro jistotu vždy nechal jednu rodinnou linii rovnou vymřít. Z mých hlavních (nepojmenovaných) postav se hned v počátku stali asociálové, jelikož jim musel stačit jeden Kamarád, školnímu kolektivu se striktně vyhýbali, protože tam se to jen hemžilo jmény chlapeckými i dívčími. Bohužel s vlastními jmény se střetávám nejen ve fikčním světě, ale i v realitě. Nesu to statečně, ale nikdy se nedokážu sžít se jmény domáckými.


Nedělnička XCVII

Před 8 lety v kategorii Dobré zprávy ·· Barbora Čiháková

Vítám vás u třetí adventní Nedělničky. Vojenský historický ústav převzal od Vojenského technického muzea zrekonstruovaný stíhací bombardér MIG-15, a tak se definitivně potvrdilo, že je bojeschopnější než celá naše armáda s Hamletem v čele. Byli tu tento týden čerti, andělé i Mikuláš. Tímto se loučím se všemi, které odnesli, a u pravidelného zpravodajství vítám zbývající nadšence.


Malá Hilda nejen pro malé čtenáře

Před 8 lety v kategorii Dobrá kniha ·· Veronika Šaumanová

Literární bašta recenzuje komiks Hilda od Luka Pearsona
 

Hilda je prvním komiksem Luka Pearsona ze stejnojmenné série, do níž momentálně spadají čtyři komiksové knihy. Pearsonovy příběhy o modrovlasé holčičce se staly velmi rychle úspěšné nejen v Británii, kde vyšly poprvé v roce 2010, ale i celosvětově. Autor díky nim získal řadu ocenění včetně Britské komiksové ceny. V roce 2017 se Hilda dočká i filmového zpracování.


Téma + réma = tréma?

Před 8 lety v kategorii Moje řeč ·· Nicole Rebeka Snová

Dámy, pánové, chci učinit doznání. Trápí mě závažný problém. Rozumím až přespříliš tomu, co se mi možná ani nesnažíte sdělit. Vám se to bude zdát malicherné, v horším případě mě nařknete z toho, že záměrně přeháním, aby bylo o čem psát, respektive abych se mohla nade všechny povyšovat, že oplývám schopností, kterou se vyznačuje jen hrstka vyvolených.


Nedělnička XCVI

Před 8 lety v kategorii Dobré zprávy ·· Barbora Čiháková

Oficiálně nám začal poslední měsíc v roce a s tím nám dnes doběhl druhý adventní týden. Nedělnička zdraví všechny Barbory, Barborky, Barunky, Bramborky, Báry, Barušky, Bařiky, Brambule i Barušídla a přeje hodně sil, toho uhlí letos musí roznést víc než obvykle. Vždyť i Donald Trump přišel na tradiční kostýmový večírek zvaný Padouši a hrdinové sám za sebe. Kolik dalších lidí šlo za budoucího amerického prezidenta, se zatím neví, ale určitě nebyl jediný. Držte si pevně svoje účtenky, rekapitulujeme!


Krčit se ve stínu

Před 8 lety v kategorii Dobrá kniha ·· Barbora Čiháková

Literární bašta recenzuje Borzičovu sbírku Orfické linie

Adam Borzič je spoluzakladatelem básnické skupiny Fantasía. V roce 2008 společně s Kamilem Bouškou a Petrem Řehákem vydali stejnojmennou knihu, jež kromě básnických textů přinesla i manifest s požadavky tvorby.

Programy a skupiny k poezii patří, ačkoli nepřinášejí spásu. Paradoxně vytvářejí určité mantinely, které tvorba překračuje. Pravidla a rámce fungují krátce, vždy vyústí jen v pouhé zdání, oproti poezii mají o dost kratší poločas rozpadu. Chtě nechtě je autor nakonec musí rozmetat.


Dětské argumentační dovednosti

Před 8 lety v kategorii Moje řeč ·· Anna Štičková

Výchova dětí není nic lehkého. Rodiče mají často pocit, že výchova je nevděčná činnost, která, pokud vůbec, přináší ovoce až po mnoha letech. Podobné pocity mají i učitelé a vychovatelé, ti ovšem ony plody většinou ani neuvidí, natož aby je sklízeli. Děti používají ve své komunikaci široké spektrum výmluv a argumentačních faulů. Pojďme si alespoň některé z nich představit – přesné pojmenování a názorný příklad z praxe snad leccos osvětlí.


Nedělnička XCV

Před 8 lety v kategorii Dobré zprávy ·· Barbora Čiháková

A tak jsme se všichni dočkali, máme první adventní neděli, už jenom chviličku a budou tu Vánoce. Rozsvítili jsme si na Staroměstském náměstí stromeček, otevřely se stánky s pravými českými výrobky, občerstvit se můžete punčem, jehož cena se oproti loňskému roku nezvýšila. Nedělnička právě radostně pojídá první letošní cukroví a vítá vás u pravidelného zpravodajství.


Poučme se od rytířů kulatého stolu

Před 8 lety v kategorii Dobrá kniha ·· Daniel Kubec

Literární bašta recenzuje epickou učebnici francouzštiny Příběhy rytířů kulatého stolu

 

Středověké romance Chrétiena de Troyes patří do literárního kánonu, zároveň položily základy světoznámého mýtu o rytířích kulatého stolu. Je proto až trestuhodné, že v českém překladu z artušovského cyklu vyšel pouze rytířský román Cligés (Praha, Odeon 1967). Vydání Příběhů rytířů kulatého stolu by se mohlo stát literární senzací, pokud by tedy nešlo jen o adaptaci artušovských příběhů pro potřeby učebnice francouzštiny.


Moje řeč
Fejtónky Dobré češtiny

Před 8 lety v kategorii Dobrá práce

Ve druhém adventním týdnu Dobrá čeština uvítá svoji první knihu Moje řeč. Srdečně zveme všechny své čtenáře 8. prosince do nuselské kavárny Ňáký Kafé. Uslyšíte úvodní slovo editorů publikace i její sudičky Blanky Nedvědové. Připravte se také na autorské čtení. Moji řeč si zde budete moci zakoupit. Těšíme se na vás.


Čtenář je jinde

Před 8 lety v kategorii Dobrá kniha ·· Kamila Míková

Literární bašta recenzuje román Milana Kundery Život je jinde
 

Kunderův román Život je jinde, který vychází v Česku poprvé téměř padesát let po svém vzniku, nenabízí celistvý pohled na předválečnou, válečnou ani poválečnou českou realitu. Sleduje úzce vymezený život svých dvou zkarikovaných hrdinů. Jaromil se vyvíjí od rozmazlovaného egoistického chlapečka po mladíka, který nejvíc na světě lpí na své mužnosti, především sexuálně potvrzené. Jeho matka se ve své opičí lásce k synovi projevuje až patologicky.


Jakpak ti říkají?

Před 8 lety v kategorii Moje řeč ·· Nicole Rebeka Snová

Genderové škatulkování mi zpravidla působí žaludeční křeče, nicméně musím přiznat, že v životě většiny žen existuje období, kdy pro ně začnou hrát nepřiměřenou roli jména. Jejich dětí. Přesněji řečeno těch potenciálních. A vůbec přitom nezáleží na tom, mají-li partnera, či nikoli. Alespoň tu není nikdo, kdo by jim jejich volbu vyvrátil, že? A ony zatím získají čas se v ní utvrdit.