LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Veronika Šaumanová


Malá Hilda nejen pro malé čtenáře

Před 5 lety v kategorii Dobrá kniha

Literární bašta recenzuje komiks Hilda od Luka Pearsona
 

Hilda je prvním komiksem Luka Pearsona ze stejnojmenné série, do níž momentálně spadají čtyři komiksové knihy. Pearsonovy příběhy o modrovlasé holčičce se staly velmi rychle úspěšné nejen v Británii, kde vyšly poprvé v roce 2010, ale i celosvětově. Autor díky nim získal řadu ocenění včetně Britské komiksové ceny. V roce 2017 se Hilda dočká i filmového zpracování.


Všechno to nakreslit

Před 5 lety v kategorii Dobrá pasáž

Luke Pearson: Hilda, 2016.
 


Kniha, která nekouše

Před 6 lety v kategorii Dobrá kniha

Literární bašta recenzuje knihu Samota není zlej od Lucie Raškovové
 

Autorská kniha Lucie Raškovové Samota není zlej byla letos nominována na Magnesii Literu za objev roku. Vypráví o malém Péťovi, který jde poprvé do školy. To ovšem zdaleka není jediná změna v jeho životě – nedávno se rodina přestěhovala do skromného bytu ve městě a chlapec brzy zjistí, že bude mít sourozence.


Což takhle dát si špenát?

Před 6 lety v kategorii Dobrá pasáž

Lucie Raškovová: Samota není zlej, 2015.


Čtenář čtenáře nenadchne

Před 6 lety v kategorii Dobrá kniha

Literární bašta recenzuje román Jeana-Paula Didierlaurenta Čtenář z vlaku v 6.27

 

Jean-Paul Didierlaurent byl doposud znám především svou povídkovou tvorbou, za kterou dvakrát obdržel ocenění Prix international Hemingway. Jeho první román Čtenář z vlaku v 6.27 ihned vzbudil velká očekávání – už před vydáním na něj byla prodána práva do dvaceti pěti zemí a také se připravuje celovečerní filmová adaptace. Román získal brzy po vydání několik francouzských cen, jako například Prix Michel Tournier nebo Prix Poulet-Malassis.