LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Nedělnička C

Před 5 lety ·· Barbora Čiháková

Vítám vás všechny v novém roce. Jistě se shodneme na tom, že toho šestnáctého už máme všichni plné zuby. Prostě čeho je moc, toho je příliš.

Na cigaretových krabičkách se objevilo čtyřicet dva odstrašujících obrázků. Přibyl jeden nový díl Harryho Pottera. Národní divadlo uvedlo novou inscenaci Manon Lescaut – představení s trvalými následky. Potvrdilo se, že okamžiky štěstí poškozují srdce. Lidé v Brně úspěšně odevzdali veškeré nepotřebné věci, aby je mohli využít jiní, Praze se Brno udat nepodařilo. Čtenost časopisů se za deset let snížila na polovinu (statistika přímo úměrná jejich klesající kvalitě). Hasiči na Bruntálsku zachránili pět tisíc čtyři sta slepic a kohoutů po nehodě kamionu. Nejprestižnější české hudební ceny vyhrály ty samé kapely jako předloni, ani v tomto roce nečekáme změny. Spustila se elektronická evidence tržeb společně s práskačským webem, na kterém jsou již téměř dva tisíce udání. V jednom pražském obytném domě vypukl požár, způsobilo ho opakované močení do výtahové šachty. Česká republika vyhrála soutěž amerického časopisu o nejdivnější místo planety… Jsme o rok starší a evidentně zase o dost chytřejší.

Teď by se slušelo připomenout, kdo nás v uplynulém roce opustil. Bylo jich ale tolik, že je jednodušší si říct, kdo nám tady zůstal. Potvrzené zprávy hovoří o tom, že je stále naživu Keith Richards, stejně tak Kirk Douglas. Nadprůměrný úbytek osobností vedl novináře z Lidových novin k poněkud zkratkovitým titulkům: „25. prosince kromě George Michaela zahynulo při leteckém neštěstí i mnoho členů Alexandrovců.“ Rozloučili se s námi i spisovatelé: Vladimír Binar, Elie Wiesel, Umberto Eco… nahoře je mejdan, tady se evidentně schyluje k velkému průseru.

Snad i proto v letošním roce přibylo kandidátů na prezidenta. Nejkurióznější je jednoznačně Jana Yngland Hrušková, jejíž mozek se s největší pravděpodobností vypařil do vesmíru. Nejvěrohodněji působil textař Michal Horáček, než ovšem začal mluvit na veřejnosti. U spousty voličů skončil ve chvíli, kdy dloubnul pod žebra knížete. Redakce Respektu to dodnes nerozdýchala. Na druhou stranu už asi nemůže přijít nikdo, kdo by současnou situaci zhoršil. Jak ostatně ukázalo letošní vánoční poselství, jsme na tom bídně. Doleva nakloněný prezident vytřel zrak všem lingvistům, neboť se mu podařilo vystupňovat podstatné jméno nepřítel.

Snad jen ve Spojených státech na tom budou za pár dní hůř než my. Donald Trump složí prezidentský slib a stvrdí své vítězství. Co dodat. Voliči věřící v jeho schopnosti připomínají trumbery, kteří si domů přivedou šimpanze, protože chtěli roztomilého domácího mazlíčka. Ono je to zvířátko úžasné, ale pravděpodobně vám brzy utrhne ruce. Proč? Protože na to má sílu a může.

V seriálové produkci vyhrála opět Česká televize. Dokázala totiž, že umí vyprodukovat dobré dílo, jakým je Rapl, ale do hlavního vysílacího času pustí jezuitské drama s lázeňskými intermezzy Já, Mattoni. Jistojistě všichni doufáme, že přijde volné pokračování Ona, Ondrášovka.

O spoustě vydaných knih letos raději pomlčet. Vítězkou v nikdy nevypsané soutěži o nejpovedenější parodii na poezii vyhrála Ingrid Artezz se svojí knihou Mozaikaizen: „Doutná ještě láva / ranního kuropění / a šedá sláva / s klamavými piktogramy. // Sociální faktory / optického klamu / jedou jako traktory / ne však do ášramu.“ Zároveň vyšla letos první kniha s dírou. Díra je i hlavní hrdinka. Ihned po vydání začala kreslířka protestovat, že je díra v průměru o tři milimetry menší. Zdá se tedy, že knihou nebudete moci prostrčit brčka velikosti jumbo, ale pouze ta obyčejná.

Zároveň nám letos na Ministerstvu kultury zřídili nové České literární centrum. Sídlit bude v Praze, v Národním domě na Vinohradech, avšak na dálku ho bude ovládat Moravská zemská knihovna proslavivší se tragikomickou prezentací české literatury v zahraničí. Ředitelem se stane Petr Janyška. Koncept je zatím nejasný, nebo dobře utajený. Každopádně si zahraniční spisovatelé a bohemisté budou mít kde zatančit dupáka.

Pokud se chcete něčím skutečně potěšit, máte ještě začátkem roku možnost zhlédnout výstavu jednoho obrazu. Sice se to jmenuje Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj, ale věřte, že veškerou vaši pozornost upoutá jedna malba Fridy Kahlo. Ve zbytku času doporučuji uklidňovat se krásnou četbou. Pokud to ještě nevíte, spatřily letos světlo světa jedinečné publikace: Události Jana Hanče a Čtrnáctero zastavení Bedřicha Fučíka.

Poselství pro vás nemám. Pokud se cítíte divně, je to ve hvězdách, vyhledejte svého astrologa. Jestli si chcete zasoutěžit, doporučuje Nedělnička netradiční sázky: Adoptuje Miloš Zeman Jiřího Ovčáčka? Bude Karel Gott kandidovat na prezidenta? Uteče Marek Dalík z vězení? Překoná někdo rekord Jarmily Kratochvílové z roku 1983? Uzavře Cristiano Ronaldo manželství s mužem? Vyhraje českou Miss zrzka? Koupí Andrej Babiš TV Nova? Nejlepší kurz (5000 : 1) padl na představu, že začne platit zákaz konzumace tvrdého alkoholu v českých hospodách.

Ilustrace Pavla Reisenauera sice naznačuje, že toho skutečně bylo letos všeho nějak mnoho, ale věřte, že Nedělnička vytrvá, dokud se bude mít čemu vysmívat a nad čím se radovat, proto vám vinšuje hodně Božího požehnání a ke čtení jen samé dobré knihy. A všem kolegům dobročeštinářům posílá veliké díky a přeje prožitek radostné tvořivosti. Nejen pro ten dnešní den, ale i v celém roce.