LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Nedělnička CV

Před 4 lety ·· Barbora Čiháková

Nastal únor a s ním i obleva. Blíží se jaro, nesmutněte. Vždyť žijeme v zemi, která se umístila v mezinárodním žebříčku jako sedmá nejlepší. Kdo o tom rozhodl, nevíme, důležitější je, že jsme porazili Japonsko i Rakousko. Takže nohy nahoru a uvelebte se v lenošce, vede se nám dobře.

V pondělí se skutečně ukázalo, že některé země na tom jsou mnohem hůř než my. Mongolové například sami pomáhají splatit státní dluh. Nabízejí hotovost, šperky, zlato i koně.

V úterý poskytla švédská Ikea americkému prezidentovi jedinečnou nabídku. Vzhledem k odmítavým reakcím obyvatel, kteří vnímají zeď s Mexikem jako nerealistickou, příliš drahou a složitou, vyzvala nábytkářská firma vládu, aby se stavila v nejbližší pobočce, kde si mohou vyzvednout Börder Wåll – jednoduchou zeď, kterou sestavíte jen s pomocí klíče. Součástky se až na ostnatý drát prakticky shodují se známou knihovnou Billy. Mezitím se v Praze rozhodli, že Slovanské epopeji postaví nedaleko Štefánikova mostu galerii, jejíž architektonické řešení odkazuje na zlaté vejce ze slovanské mytologie. Stát bude na třech nohách. Ze střechy jí budou tryskat hroty připomínající paprsky (nebo také antény) a nebude mít okna, protože obrazy přírodní světlo nepotřebují. Galerie nahradí park, ta zeleň tam je prý beztak ošklivá a moc našedlá a zanedbaná.

Ve středu poprvé porazil počítač člověka v pokeru. Umělá inteligence nám to natřela už v šachách, dámě i go, pokud si připadáte méněcenní, nesmutněte, teprve až nás porazí i v Munchkinech, bude s lidským pokolením konec.

Ve čtvrtek jsme si připomněli Mezinárodní den mokřadů. V celé republice byl zaznamenán nadprůměrný výskyt lidí v holínkách. Údajně došlo ke střetům mezi skupinami Vraťte podmáčené půdě voduBažiny v ČR nechceme.

V pátek komunisté předložili návrh novely trestního zákoníku, do nějž chtějí opět zanést trestný čin příživnictví. Potrestaní by byli nuceni vykonávat obecně prospěšné práce, dále by jim hrozilo propadnutí majetku, ale také zákaz pobytu na území České republiky či zákaz vstupu na kulturní či sportovní události, odebrání řidičského průkazu, ztráta titulu nebo vojenské hodnosti a také půlroční vězení. Trochu se nám blýská na ty staré dobré časy.

V sobotu oznámil tým odborníků, že se jim po dvouletém výzkumu podařilo získat mitochondriální DNA Boženy Němcové, což by mohlo pomoct při vyjasnění jejího původu. Výsledky budou mít jistojistě obrovský vliv na intepretaci jejího díla, protože jestli napsal Babičku levoboček šlechtičny, obsah a sdělení knihy se rázem mění; a to si teprve počkejte, co se stane, až se potvrdí, že tatíček Masaryk byl ve skutečnosti Habsburk.

A tak tu máme neděli. Pokud jste o víkendu nebyli v Národní galerii, tak jste prohloupili, protože byl vstup zdarma. Italský skladatel filmové hudby Ennio Morricone dirigoval v Praze koncert vsedě, publikum odpovědělo aplausem vestoje.

Nedělnička přeje hodně sil a i do dalšího týdne jen to dobré, jsme přece sedmí, tak se mějte fanfárově.