LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Barbora Podaná


Co Příručce neodpustím

Před 5 lety v kategorii Moje řeč

Pomáhá nám na každém kroku, při každé větě, ba každém slově nebo písmenku. Milujeme ji, uctíváme, každému doporučujeme, s oblibou citujeme. Je rychlá, jednoduchá a spolehlivá. Ano, mluvím o naší milované Internetové jazykové příručce Ústavu pro jazyk český AV ČR. A jistě mluvím z duše všem, kterým také tak oddaně slouží. Nicméně jsou tu věci, které Příručce prostě neodpustím.Jak chutná pošťák

Před 5 lety v kategorii Nezabyjež


Jazykoví blouditelé – díl třetí

Před 6 lety v kategorii Moje řeč

Tímto fejtónkem završuji trilogii o jazykových blouditelích. Ale protože tuším, jak moc by vás konec jejich příběhu mrzel, prozradím, že v kuloárech se hovoří o možném rozšíření trilogie v tetralogii, možná i pentalogii. Pravděpodobně se nějaký ten díl ještě objeví, nejdřív je však potřeba si vysvětlit, jak některá slova blouditelé vnímají, což je i varování pro vás, milí čtenáři.


Jazykoví blouditelé – díl druhý

Před 6 lety v kategorii Moje řeč

V tomto fejtónku se opět vrátíme k již známým jazykovým blouditelům. Pokud vám termín nic neříká, přikládáme pro vás odkaz k prvnímu dílu série. Nyní se podíváme, kde blouditelé bydlí, jak tráví volný čas, kde pracují a s čím se v zaměstnání potýkají.


Jazykoví blouditelé – díl první

Před 6 lety v kategorii Moje řeč

Uživatelé českého jazyka se různí. Ti uvědomělejší ho užívají správně, ostatní ovšem ne. Není to jen jejich neznalostí nebo nepozorností, velkou roli při vytváření chyb může hrát i asociativnost nebo bujná fantazie. Naším úkolem není se těmto blouditelům vysmívat, ale spíše se pokusit pochopit, jak a proč chybují.


Román v rytmu blues

Před 6 lety v kategorii Dobrá kniha

Literární bašta recenzuje Tsunami blues od Markéty Pilátové
 

Tsunami blues je třetím románem Markéty Pilátové. Kromě románů dosud vydala pět knih pro děti a jednu básnickou sbírku.

Stejně jako v předchozí tvorbě, i v Tsunami blues Pilátová vsazuje děj románu do prostředí Latinské Ameriky, které je jí blízké. Obdobně navazuje i tematicky, ačkoli svou předchozí tvorbu nevykrádá, nýbrž nabízí opět zcela originálně vystavěný příběh.


Ukradené blues

Před 6 lety v kategorii Dobrá pasáž

Markéta Pilátová: Tsunami blues, 2014.
 Já, pí Snička

Před 6 lety v kategorii Moje řeč

Písňový text je leckdy první a mnohdy bohužel jediná poezie, kterou si člověk vryje do paměti. S prvními písněmi se setkáváme už v raném dětství. Ať už nám je doma zpívá maminka na dobrou noc, nebo se do nás valí od táborových ohňů či z country rádií, může z naší neznalosti užitého jazyka a textu nebo fušerské výslovnosti interpreta dojít k nedorozumění.