LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Daniela Iwashita

E-mail: daniela.iwashita@dobracestina.cz

Funkce: autorka

Ročník: 1971

První slovo jsem se naučila v Třeboni, první sprosté slovo pravděpodobně v Chomutově, modlitby Otče náš, Zdrávas a píseň Když hynou stáda v Letohradě, termíny langue a parole v Praze. Na tamní filozofické fakultě jsem se seznámila s akademickou mluvnicí češtiny, knihami Jakuba Demla a mnoha cizími slovy, která jsem se v dalších letech odnaučovala používat v redakci Lidových novin. Od psaní a redigování článků o knihách jsem zběhla k redigování knih a k bádání v archivech. Mým nejoblíbenějším nářečím je horáčtina z Tasova, velkou sympatii však chovám i k ostravským krátkým samohláskám a pádným větám nebo k japonskému neverbálnímu vyjadřování. Stýská se mi po místu, kde se o knihách píše neakademicky, ale inteligentně, bez obchodního zřetele a kamarádské politiky, zato pozorně, živě a s láskou. To všechno čekám od Dobré češtiny.

Příspěvky na Literární baště



Týden škrtl Nedělničku

Před 9 lety v kategorii Nezabyjež

Anticena Nezabyjež zná prvního nominovaného! Titul škrt roku možná připadne editorovi z Týdne

 

„Televize má úžasnou potřebu udělat z člověka orangutana. Teprve ten může přes obrazovku začít něco vzkazovat,“ napsal v textu Televizáci (Odstavce, 2004) básník Petr Hruška. Bohužel dnes jeho slova do značné míry platí také o českých tištěných médiích a jejich práci s autorskými texty – čest výjimkám.


Doktorky radí XXXI

Před 9 lety v kategorii Doktorky radí

 

Milé paní doktorky,

mám to štěstí, že jsem se narodila ve znamení Vah. A vše, co se o Váhách říká, na mě sedí. Tedy i to, že jsem velmi rozlítaná, a tak potřebuji mít v životě aspoň nějakou pravidelnost, aby se misky mých vah mohly vyvážit. Potřebuji vaši okamžitou pomoc.


Lidovky.cz skloňují „stigmo“

Před 9 lety v kategorii Nezabyjež

Z rozhovoru Ondřeje Golise nazvaného Strašili mě popravčí komorou, říká osvobozená sestra z Rumburku

(Lidovky.cz 23. února 2016, rubrika Domov)


Říme, netrap krysy!

Před 9 lety v kategorii Nezabyjež


Zbavení života za patnáct

Před 9 lety v kategorii Nezabyjež

Ačkoliv máme v Dobré češtině pro vše, co pochází z Třeboně, slabost, letošní ceník „producenta Třeboňského kapra“ (s Velkým T, Neboť Tamní Kapříci Jsou Obchodní Značkou) nám vyrazil dech jemnocitným výrazem „zbavení života“, ještě podtrženým anaforickou řadou „zbavení šupin“ – „zbavení ploutví“. V této rubrice jsme sice proti zabíjení, ale také pro přesnost pojmenování. Obětujeme-li živé tvory, pak je zabíjíme nebo usmrcujeme. Bereme-li si, co nám nepatří, krademe. A nazýváme-li to „zbavením života“ či „zbavením peněz“, lžeme.



Vlastnoručně posvěceno

Před 9 lety v kategorii Nezabyjež


Našim jakostním dětem

Před 9 lety v kategorii Nezabyjež


Podzimní pozdrav z Brna

Před 9 lety v kategorii Nezabyjež

Brňané pomalu, ale houževnatě připravují pravopisnou reformu. Zatím testují nový pravopis v rámci grantového projektu Agora na městských tržištích.


Doktorky radí XXIX

Před 9 lety v kategorii Doktorky radí

Paní doktorko, prosím vás o vysvětlení, co má společného výraz „flákat se“ s obratem „jednu někomu fláknout“. Když jsem nechala syna, aby se poslední den prázdnin doma flákal, neporušila jsem tím nějaký zákon o ochraně dětí? Děkuji za odpověď. Alenka z Hájů


Snaha byla...

Před 9 lety v kategorii Nezabyjež


Doktorky radí XXVII

Před 9 lety v kategorii Doktorky radí

Milá paní doktorko, už dlouho mě trápí jeden intimní jazykový problém, ale dosud jsem nenašla odvahu se někomu se svým trápením svěřit. Dobrá čeština je ale taková moje druhá rodina, tak se snad nemusím ostýchat. Proč se v češtině říká podprsenka, a ne třeba prsenka, když tento kus prádla není umístěn pod prsy? Moc vám děkuji. Vaše Hanka z Hané


Doktorky radí XXV

Před 9 lety v kategorii Doktorky radí

Dobrá češtino, poradíš? Pročpak se říká částem masa zrovna panenka a roštěnka? Jak to vzniklo? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den! Šárka Perlíková