LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Vánoce jak víno

Před 6 lety ·· Anna Štičková

Vánoční svátky stresují nás všechny. Zvlášť když se potká celá rodina pohromadě v jednom domě. Podívejme se tedy, jak úspěšně a bez větší úhony vybruslit ze všech složitých situací díky několika trefným přirovnáním.

Možností, jak ne zrovna bystrého bratrance informovat o tom, že rozumu mnoho nepobral, naleznete nesčetně. Například můžete říct, že je blbej jak necky nebo jako tágo. Chcete-li být sofistikovanější, povězte mu, že je chytrej jak rádio. Starší ročníky dodají, že jako rádio Jerevan.

Pakliže hledáte rohlíčky mezi dvaceti krabicemi plnými cukroví a nenacházíte je, pravděpodobně se cítíte zmateni jak lečo nebo jako lesní včela. Až budete říkat tatínkovi, že jste ony rohlíčky nenašli, nejspíš to z vás poleze jak z chlupatý deky a strýček se vám vysměje, že jste slepí jak patrona. Kontrovat můžete hned dvěma způsoby: buď s úsměvem zašvitoříte, že je protivnej jak činže, anebo otravnej jak sedmidenní zimnice, ale on vám na oplátku skoro jistě vysvětlí, že jste oprsklí jak holub v parku.

Sestře, které upadne ještě neobalený kapří řízek na podlahu, se můžete vysmát, že je šikovná jako hrábě do kapsy. Pokud se právě nachází ve složitém období dospívání, obrátí oči v sloup a sdělí vám, že vy jste zase příjemní jak osina v zadku, pak se rozpláče a vykřikne, že jste citliví jako pařez. Váš starší bratr čelí mezitím palbě otázek, které se týkají jeho, jeho slečny a možné svatby. Kupodivu se tváří jako tajemný hrad v Karpatech, což okomentuje sečtělá teta.

Mladší sestřenice se mezitím krade pro trochu bramborového salátu, nenápadná jako sáňky v létě. Poté co ji tetička přistihne, sestřenice stojí jako solnej sloup a kouká jako svatá dala, neví komu. Doufám, že vám – stejně jako mně – roky nevrtalo hlavou, kdože to byla ta svatá Dala.

Babička, která vás neviděla nejméně půlrok, jistě nezapomene poznamenat, že jste dlouzí jak tejden před vejplatou a hrbíte se jako paragraf. Naštěstí už maminka nandává na talíře kapra a salát a celá rodina se cpe, jak kdyby tejden nejedla. Když všichni sedí přejedení v křeslech, sestra si přinese příčnou flétnu a důležitě jak pětikačka ve spořitelně zahraje tři nejznámější koledy. Konečně už se mohou rozdat dary, protože už je stejně každý napnutý jak struna, kdo letos zase dostane to, co nechtěl. Na nový svetr od mámy budete nejspíš koukat jako péro z gauče, nebo doslova čumět jako puk, jestliže jste spíše hokejoví fanoušci. Pokud se řadíte k obdivovatelům Shakespearových komedií, budete pravděpodobně čumět jako Puk. Skousněte však ret a odolejte pokušení říct mámě, že tak krásný o dvě čísla menší svetr je vám platný jak ponorce stěrače. Rozbalte si radši další dárky a třeba budete koukat jak tele na nový vrata.

Až se budete chystat na půlnoční, opovažte se už tak znavené mamince, která od rána lítala jako hadr na holi, říct, že se vypravuje jak vrabci z Čech. Stejný postup dodržte u sestry, která je v onom složitém období. Usmějte se, poděkujte a buďte vděční, že se všichni máte rádi. Příští rok to díky zásobě přirovnání zvládnete o trochu lépe. Nebo už letos při oslavách příchodu nového roku. Hodně štěstí!