LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Průzkum lákavých pracovních nabídek

Před 6 lety ·· Anna Štičková

Když hledáte práci, a že jí kolem není zrovna na rozdávání, zavítáte i do světa „specializovaných pracovních webů“. A tam zůstanete nevěřícně zírat, kolik nových pracovních pozic existuje a kolik těch nesmyslných zůstává.

V inzerování práce převažují personální agentury, které se zřejmě specializují na všechno, jenom ne na jazyk. Za chvíli začnete rozpoznávat, která agentura psala který inzerát. Nezáleží pak na tom, jestli se jedná o inzerát na PHP programátora, nebo na prodavačku. Jedna agentura prostě hledá „flexibilní pracovníky s nástupem ihned“, jiná hledá „odpovědné pracovníky do prosperující firmy se silným mezinárodním zázemím“. „Mladý, přátelský a dynamický kolektiv“ inzerují všechny.

Skutečnými skvosty jsou názvy nabízených pozic. Pokud máte dobrodružnou povahu, mohla by vás zaujmout pozice „doručovatele balíkového motorizovaného“. Zřejmě můžete být balík z venkova, ale musíte mít traktor. Naopak „doručovatel listovní pěší“ musí chodit pěšky, i kdyby měl traktory tři. Tato pozice je zatím bohužel nabízena jen v Bzenci a Brtnici, inzerát pro jiná města jsem nezahlédla.

Moje vysněná pozice se jmenuje „snadný přivýdělek“, bohužel ji nabízejí pouze pro Frýdecko-Místecko, a mně se nechce za prací stěhovat. „Rozdávání růží na MDŽ 8.3“ má zase podmínku, že musíte být chlapcem, zřejmě vám ale odpustí, když neumíte psát tečku ani mezeru za řadovou číslovkou. Další nabídka mě nezaujala, protože šlo o „obsluhu seriózního občerstvení“, a já preferuju občerstvení legrační.

Pokud máte sklony k manipulaci a jste v tom mistrem či mistryní, můžete zkusit vyšší level: „manipulant výpočetní technikou“. Zn. Jen pro silné povahy. Hrozí, že budete skákat, jak počítač píská. Na první pohled záhadnou pozicí je „mystery shopping“, v této práci pravděpodobně nakupujete a nakupujete a nakupujete, ale zůstává tajemstvím, kdo to zaplatí.

Já už mám naštěstí jasno. Budu se rozhodovat mezi obsluhou zmrzlinárny nebo venkovním prodejem palačinek. Obě práce se jeví jako perspektivní a umožní mi osobnostní růst, obzvlášť do stran. A to se dneska cení. Takže buďte dynamičtí, přátelští a mějte jasnou představu, kam chcete růst a kolik chcete vydělat. Jinak na vás zbyde tak akorát „účastník výzkumu o alkoholismu“.