LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Nedělnička CXXXIII

Před 2 lety ·· Barbora Čiháková

Blíží se Vánoce, začíná druhý adventní týden, mějte se na pozoru, letošní ozdoby na stromeček by totiž měly být bílé nebo čiré. V opačném případě nebude váš stromeček módní a budete se za něj muset stydět. Výluka trvá ve východních Čechách, výluka trvá v Brně, zato v Židlochovicích mají novou železniční trať. Letos se jim podařilo obnovit i parkoviště a autobusové nádraží. V příštím roce se chystá letiště. Zapalte svíce, je tu opět Nedělnice.

V pondělí se pražský magistrát rozhodl, že vypíše veřejnou zakázku na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce. Držte si klobouky, tímhle tempem se nové stavby dočkáme tak za dvacet, ne-li třicet let. Ve stejný den byla opětovně udělena cena za nejhorší sexuální scénu v jinak dobrém románu, kterou vyhlašuje časopis Literary Review. Letos zvítězili Didier Decoin a John Harvey. Britský spisovatel Harvey byl nominován za novelu Pax, Decoin za své dílo, jehož erotický podtext lze vyčíst již z názvu Úřad pro zahrady a rybníky. Cenou se inspirovaly české literární časopisy a začaly hledat mimořádně špatný román s jinak obstojnou sexuální scénou. Do soutěže bylo prý přihlášeno všech 223 knih z edice Žena v ohrožení. Bude to napínavé.

V úterý se nám vrátil Milan Kundera. Po čtyřiceti letech obdržel české občanství. V Brně se na oslavu jeho návratu na orloji rozsvítil nápis: „Vítej doma, Milane!“ Symbolicky vypadly z orloje dvě kuličky se stejným nápisem. Podle Lubomíra Zaorálka to je prý malý krok pro Kunderu, velký pro Česko. Jak se dala slyšet spisovatelova manželka, pokud by tehdy zůstali v Československu, vedli by jiný život, Milan by nenapsal některé knihy… (Žel co se stalo, nedá se odestát). Dále uvedla, že prý roste další generace, která už to nebude číst politicky. Má to paní Kunderová pravdu, roste nová generace, taková Nedělnička je také jiná generace, která už to nečte jako tamta generace, a vlastně si říká, že to už radši vůbec nebude číst, natož politicky. Jenom doufá, že autorovi ty croissanty s panem premiérem nedávno chutnaly.

Ve středu zveřejnil americký vědecký časopis Journal of American Medical Association studii, v níž potvrdil, že pomalejší tempo chůze značí rychlý fyzický i duševní úpadek. Jestli máte pocit, že můžete se situací něco dělat, pak se pletete, již v předškolním věku je jasné, jakým tempem budete chodit. Čeští literární vědci protestují a snaží se, aby bylo prvenství tohoto objevu náležitě přisouzeno Josefu Kainarovi, který na tento fakt upozorňoval již ve své básni Chromec: „Jde alejí a tolik chrome, / že zdá se, jak by soustředil / celé své tělo nevědomé / do průkaznosti pahýlu.“ O vývoji kauzy budeme dále informovat.

Ve čtvrtek se zjistilo, že dlouhodobý pobyt v Antarktidě škodí lidskému mozku. Ukázalo se však, že krátkodobý pobyt může inspirovat některé autory k dobrým výkonům. Vaší pozornosti Nedělnička doporučuje knižní rozhovor Marka Orko Váchy Jízda v levém pruhu.

V pátek všechny české občany zpravila potravinářská inspekce, že sem z Turecka míří skoro sedm tun plesnivých fíků. Prezident se dal slyšet, že si bere na Vánoce dovolenou.

Sobotní průzkum Životní pojišťovny ukázal, že Češi za nejvíce rizikové považují situace, které mohou vypovídat o jejich charakteru, ať už jde o nevrácení peněženky, nebo o chlubení se výsledky cizí práce. Na střet zájmů se naštěstí nikoho neptali, beztak známe všichni odpověď.

Je tu neděle, pokud jste propadli shánění vánočních dárků, ale nedaří se vám, doporučuje Nedělnička stránky nabidkamajetku­.cz. Pokud o tom totiž ještě nevíte, naše paní ministryně Schillerová se zbavuje některých věcí – k dispozici je jeden vojenský bunkr, devět takzvaných hrobových zařízení, knihy (například Sexualita v náboženstvích světa od Gerharda Bellingera), pětatřicet psů či plyšové hračky. Vybere si takříkajíc každý. I do dalšího týdne jen to dobré.