LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Nedělnička CXXVI

Před 6 lety ·· Barbora Čiháková

Nedělnička vyčkávala na tu pravou zprávu skutečné hodnoty. V informačním zmatku posledních dvou měsíců nebyla možnost si ani zažertovat, však posuďte sami – na post ministra kultury útočí Miroslav Rozner, který se svými výroky pokouší o revival Party brusiče Karhana, Zeman podstoupil prohlídku na CT, ale to prý nic nenašlo, opakuji, vůbec nic tam nebylo. A Trump ve svém tweetu označil severokorejského vládce za malého a tlustého, takže můžeme napjatě očekávat pohádku o tom, kterak kyberšikana začala třetí světovou válku. Topolánek přijal Krista, vydal knihu Hlavně to neposrat a vyhlásil kandidaturu na prezidenta, ale prý to myslí upřímně – samá hrůza, samý děs, ale objeví se i ta dobrá zpráva, a sice hned z kraje týdne, tak vítejte!

V pondělí totiž přišla zpráva, která všechny předešlé přebila a probudila Nedělničku k bdělosti. Na horách napadly první centimetry sněhu, ale silničáře to nepřekvapilo. Něco je ve vzduchu, ve stejný den se totiž objevil nápad, že by od nynějška církevní záležitosti mohly spadat pod ministerstvo financí a že by se zdanily církevní restituce.

V úterý spatřila světlo světa kniha Kapela s podtitulem Pozadí akce, která stvořila Chartu 77. Publikace volně navazuje na Hnědou knihu. Měla by se dočkat dalších pokračování do roku 2021, kdy by měla vyjít Rudá kniha o fyzických střetech komunistické policie s mládeží a Modrá kniha, která by uceleně mapovala československý underground. Mezitím ještě vyšla kniha Magor a jeho doba, které bychom mohli říkat Černá kniha, ale jinak o ní radši prozatím pomlčíme.

Ve středu uložil americký hudebník Pharrell Williams jednu svoji píseň do trezoru. Zůstane v něm sto let. Je to prý vzkaz pro další generace: „Říkal jsem si, že budu provokovat všechny ty pseudovědce, kterým nezáleží na ekosystému.“ Nezbývá než doufat, že tu za sto let vůbec ještě někdo bude.

Ve čtvrtek jsme se dozvěděli, že obvinění ze sexuálního obtěžování čelí už i Rambo. A co teprve až to praskne na Batmana!

V pátek se japonská železniční společnost omluvila zákazníkům. Vlak mezi Tokiem a Cukubou odjel o dvacet sekund dříve ze stanice. Vlaky Českých drah jely pozdě jako vždycky, a nic se nestalo. Mezitím jsme po celé republice vzpomínali výročí 17. listopadu 1989. Tak bychom si zde mohli připomenout, co nám k této revoluci napsal Karel Pecka: „Sametová revoluce, nikdo nevisel na lucerně, to je výborný… Ale pozor, na samet se chytá mnoho prachu a mnoho svinstva!“ Na Národní třídě se objevil ten den i Andrej Babiš.

V sobotu si zažertovali příslušníci amerického námořního letectva, když pomocí kondenzovaného plynu na nebi nakreslili penis. Americké námořnictvo celou situaci vysvětlilo tím, že podobný obrazec nesouvisí s žádným z ustálených vojenských cvičení. Nedělničku by proto zajímalo, jestli souvisí aspoň s nejvyšším velitelem amerických ozbrojených sil.

A tak tu máme neděli. Vědci potvrdili, že ženy pijí více vína a že mamuti umírali, až nakonec i vyhynuli, jako hlupáci. Tak uvidíme, co čeká na člověka. A do dalšího týdne Nedělnička všem vinšuje jen to dobré.