LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Nedělnička CXXIV

Před 5 lety ·· Barbora Čiháková

Tak máme za sebou další týden. V Londýně se odmlčel Big Ben. Možná to zvedne i prodej hodinek. Kdo ví, budoucnost je nejistá. Jak ostatně poznamenal náš prezident, posledně vyhrál, protože se považoval za outsidera a „protože lidé nevěděli, co je čeká“. Nedělnička musí souhlasit, takové prezidenství nemohl nikdo předpovídat. Z toho by oslepla i Sibyla. V reakci na jeho možné znovuzvolení se pouze vybavují tato slova: „Pomoci my tvé žádáme, smiluj se nad námi, / utěš smutné, zažeň vše zlé, svatý Václave! […] Všichni svatí, za nás proste, zahynouti nám nedejte…“ Než se náš malý kout světa opět zatřese, připomeňte si s Nedělničkou uplynulý týden.

V pondělí se v Brně, jak nás informovala ČTK, rozjely nové pojízdné hospody, kombinující tramvaj a kolo. V Číně opět zrychlí rychlovlaky. Co se to na tom Východě děje?

V úterý odmítli devětačtyřice­tiletého dánského prince Frederika pustit do baru, dokud neukáže občanku. Mezitím v americkém státě Massachusetts zatkli muže, který se pokusil na festivalu udeřit policejního koně do obličeje.

Ve středu se po jedenácti letech vrátilo sousoší dvou okřídlených chlapeckých géniů na průčelí Národního muzea. Originál najde nové umístění v interiéru budovy, na průčelí poputuje replika. Avšak kdy se do muzea vrátí návštěvníci, je stále předmětem spekulací.

Ve čtvrtek potvrdili Bill Gates, Richard Branson a další miliardáři, že investují do firmy Memphis Meats, která vyrábí maso z živočišných buněk. Všichni jsou nadšení. Věří, že za třicet let už nebudeme muset zabíjet žádná zvířata a že všechno maso bude čisté nebo rostlinné, chutnat bude stejně, ale navíc bude o moc zdravější. Na vyjádření krav, kuřat i prasat se čeká. Ve stejný den vyhrála soutěž o nejlepší oběd jídelna MŠ a ZŠ z Černčic. Na menu byla jarní zeleninová polévka, dále se podávaly hovězí závitky s řapíkatým celerem a mrkví, dezert byl tvarohový s lesním ovocem bez mouky. Oběd podle poroty prý splnil všechny požadavky – byl moderní, zdravý i chutný.

V pátek se v Austrálii zničehonic objevila krysa černonohá, kterou všichni už třicet let považovali za vyhynulou. Ve stejný den otevřela KLDR v Moskvě první cestovní agentury. A třiasedmdesá­tiletou Claudii z Londýna přepadlo policejní komando, které si přijelo pro jejího jorkšíra. Alfie je obviněn z napadení pošťáka. Policejním komandem byl převezen do útulku, kde je pozorován. V tuto chvíli se čeká na vyjádření svědků. Ale bude to jistě ještě napínavé.

V sobotu přinesla ČTK opět přelomovou zprávu. Dominik Hašek touto cestou oznámil světu, že se nadchl pro myslivost. Což je srovnatelné se zprávou ze stejného dne, v níž jsme byli informováni, že Češi za rok utratili za prací prášky – nejvíc za tekuté – víc než tři miliardy korun. Důsledky si z toho vyvoďte sami.

A tak tu máme neděli, zpravodajský server BBC News nás informoval, že jsou počítačové hry posedlé apokalypsou. Pozitivní vyhlídky nepřináší ani blížící se seriálový podzim České televize. Svého pokračování se dočkala i obávaná První republika. Robert Sedláček navíc začal natáčet film o Janu Palachovi. Ale tak aspoň do dalšího týdne jen to dobré.