LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Nedělnička CXXII

Před 5 lety ·· Barbora Čiháková

S vlídným létem je amen, vrátila se tropická vedra, dnes se teplota přehoupla přes jedenatřicet stupňů Celsia, v týdnu půjde ještě výš. Podmínky se horší, a tak nakonec jediní, kterým se daří, jsou vlci na Kokořínsku, neboť se jim narodila další čtyři mláďata. Gratulujeme a vítáme u dalšího zpravodajství.

V pondělí si jeden věhlasný neurolog vystřelil z devíti odborných časopisů. Poslal jim svůj článek o mikroskopických midichlorianech, které však existují pouze v sáze Star Wars. Tři časopisy článek bez řečí publikovaly. Čtvrtý – American Journal of Medical and Biological Research – souhlasil se zveřejněním za poplatek ve výši osmi tisíc korun. Zbylých pět časopisů se však zachovalo ještě povážlivěji. Text totiž redakce vrátila vědci k drobnému přepracování, z čehož vyplývá, že článek, v němž se objevila v seznamu literatury jména jako Lucas McGeorge či Annette Kin a citace ze samotné ságy, vzala vážně.

V úterý se v Dánsku konal již šedesátý sjezd Santů Clausů. Probíraly se otázky s celospolečenským dopadem – Měl by Santa platit za parkování sání? Měl by být vánoční stromek zelený, fialový nebo červený? Který den jsou vlastně Vánoce? – K jakým odpovědím se Santové dopracovali, se pravděpodobně dozvíme již za půl roku.

Ve středu se setkali ministr kultury Daniel Herman a premiér Bohuslav Sobotka, aby společně bilancovali, jak si Ministerstvo kultury počínalo s dotacemi, sliby a veškerými dalšími prospěšnými aktivitami. Premiér pochválil kulturu za čerpání evropských fondů i opravy památek. Aby bylo ironii učiněno zadost, setkali se pánové v budově Klementina. Snad se pochválili za výši platů zaměstnanců Národní knihovny i za průběh její rekonstrukce.

Jak nás ve čtvrtek informovala ČTK, chystá se paní Eva Cigánová z Olomoucka v brzké době otevřít muzeum panenek. Má jich již víc než čtyři sta. Zabírají celý prostor půdy o rozloze padesáti metrů čtverečních. Mezi nejoblíbenější panenky patří takzvané antidepky, které jsou takřka k nerozeznání od skutečných novorozeňat. Prý vyvolávají hezké emoce a pocity.

Od pátku si mohou zájemci o hezké stavby prohlédnout nově zrekonstruovaný dům v Liliové ulici. Ve stejný den psal britský list The Guardian, že se z italských Benátek stal turistický cirkus, v němž se již nedá žít.

V sobotu informovala berlínská policie o nalezení kufříku, v němž bylo přes tři tisíce euro a dvaadvacet zlatých cihel. Majitel kufřík zapomněl pod stromem, když si zamykal kolo. Mezitím oslavovali lidé v Buchlovicích česnek, letošní úroda však byla slabá.

A tak tu máme neděli. Kanadský důchodce Jules Parent zpochybnil všechny statistiky, když podruhé zvítězil v loterii. Na otázku, jak se mu to podařilo, odpověděl prostě – sázení je jedna z mých nejoblíbenějších činností, společně s lovem a rybolovem. I do dalšího týdne jen to dobré a snad i trochu štěstí, pokud nám tedy pan Parent ještě nějaké nechal.