LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Nedělnička CXXI

Před 6 lety ·· Barbora Čiháková

Tak se Čechami prohnalo pár bouřek. Meteorologové slibují, že musíme vydržet ještě dva horké dny, ale pak by se mělo trochu ochladit, mělo by i zapršet. Než však přislíbené příhodnější podmínky nastanou, schovejte se někam do stínu, ideálně s Nedělničkou, která přináší zpravodajství z minulého týdne i tip na výlet pro frustrované. Neváhejte a čtěte dále!

V pondělí jsme si připomněli Světový den emodži. Při té příležitosti zveřejnila firma Apple dvanáct nových obrázků, kterými obohatí aplikace. Sestava je jako dělaná pro textové zprávy českých xenofobů (žena v hidžábu), pro emancipované matky (kojící žena), mladistvé (zvracející obličej), jedlíky (sendvič) a paranoiky (zombie).

V úterý se filmař Václav Chaloupek pochlubil české veřejnosti, že natočí tři cestopisné dokumenty s jezevci. Na své chaloupce k těmto účelům již vychovává dvě půlroční mláďata. První dokument bude ze Šumavy, další z Brd, ve třetím se pak jezevci objeví v Praze (jak napovídá název Toulání po staré Praze aneb Ze Senátu na Hrad). V dokumentech budou vystupovat jezevci, neboť Chaloupek momentálně nemá k dispozici jiné zvíře. Asociace krtků se začala bouřit.

Ve středu přinesla ČTK dobrou zprávu: „Když na místě byla schůzka, co bychom mohli ještě pro lišku a psa udělat, tak došlo k tomu, že se najednou pes objevil a stál za hasiči.“ Pravidelní čtenáři našeho zpravodajství již tuší, že jde o kauzu, kterou dlouhodobě sledujeme: Pes, který uvízl v noře spolu s liškou před šestnácti dny, se vyhrabal zpátky. Liška je stále nezvěstná, ale nikdo už po ní nepátrá.

Ve čtvrtek zveřejnil internetový server Health.com výsledky svého dotazníku: Je ledová káva stejně zdravá jako ta horká? Frank Hu z Harvardovy univerzity například tvrdí, že led přidaný do kávy nijak neovlivňuje její pozitivní vliv. Ideální řešení nabízí Joan Salge Blakeová, autorka knihy Výživa a vy. Stačí kávu louhovat ve studené vodě. Sice to zabere celý den, ale nápoj díky tomu nebude tak kyselý. Nepijte ho před spaním.

Většina amerických komiků drží od pátku smutek. Sean Spicer, mluvčí prezidenta Donalda Trumpa, rezignoval. Melissa McCarthyová, která se ve svém pořadu za mluvčího převlékala, bude muset hledat novou práci. Užijte si několikaminutové video na rozloučenou, které uveřejnila The Daily Show Trevora Noaha. Téhož dne o sobě v televizi řekl Vladimir Putin: „Víte, považuji se za obyčejného člověka.“ Jeho domněnka se jistojistě potvrdí v březnu s příštími prezidentskými volbami.

V sobotu zveřejnily internetové stránky Annals of Internal Medicine dvě studie, které potvrzují, že káva prodlužuje život. Jeden šálek kávy denně snižuje nebezpečí úmrtí na všechny choroby (srdeční nemoci, rakovina, mrtvice, cukrovka, dýchací problémy, nemoci ledvin i trávicí soustavy, pravděpodobně sem můžeme zařadit i mor, choleru a tyfus, Nedělnička se už nebojí ani neštovic, ani uhranutí, zároveň má určitě vynikající enzymatický profil jater) – kde jsme to byli? – o celých dvanáct procent! Dále vědci dodávají, že je lepší pít tři šálky denně: „Riziko úmrtí ve srovnání s těmi, kdo kávu nepijí, se snižuje o osmnáct procent.“ Na základě této věty a propočtů Nedělnička právě zjistila, že tu bude navždy. Radujte se a veselte se, zpravodajství nepřijde o své svědomí ani za sto let.

A tak tu máme neděli. Vím, že všechny nepijáky kávy právě přepadly chmury. Nedělnička jim proto doporučuje výlet do francouzského města Noyal-Châtillon-sur-Seiche, kde si mohou v jedné vyklízecí firmě rozbít cokoli, co jim přijde pod ruce – talíř, ledničku nebo mikrovlnnou troubu. Rozbíjení věcí totiž uvolňuje stres i frustraci – tento týden ještě zdarma, od příštího za seanci v „zóně hodu“ zaplatíte od padesáti do sedmdesáti eur. Blahodárné účinky na lidskou psychiku byly potvrzeny sofroložkou. Nedělnička dodává: možno praktikovat i doma v kuchyni a koupelně. A do dalšího týdne vám přeje jen to dobré.