LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Nedělnička CXVIII

Před 5 lety ·· Barbora Čiháková

Máme za sebou další červnový týden. Blíží se vysvědčení. Teploty stoupají, což evidentně u některých lidí snižuje schopnost uvažovat. Potvrdila to slovní přestřelka našeho prezidenta s premiérem. U jiných lidí to naopak zvyšuje vynalézavost. Představivost ovšem jede naplno Andreji Babišovi. K jednotlivým bodům se vzápětí dostaneme, tak se zatím pohodlně usaďte a čtěte, Nedělnička rekapituluje.

Minulý týden rozhodl italský soud ve prospěch humrů, neboť zakázal jejich uchovávání na ledu. Každý humr by měl ode dneška před smrtí a následným uvařením dožívat v lepších podmínkách. Začátkem tohoto týdne zařadila jedna belgická restaurace na menu křupavé cvrčky. Jak dožívají před uvařením oni, zatím není známo, ale snad se jich již brzy také někdo zastane.

V úterý Andrej Babiš představil svoji vizi České republiky pro rok 2035. Někteří si pochvalují jeho ideu postavit rychlostní železnice a navýšit dotace pro jadernou energetiku. Ve skutečnosti je celá zpráva jen pokusem zamaskovat jeho vlastní jazykový deficit. Jak víme, dodnes se nenaučil vyjadřovat plynně česky, proto ve své vizi navrhuje, jak se z této situace vyvléct. Všichni budeme muset v roce 2035 ovládat angličtinu a programátorský jazyk. True story!

Ve středu nás informovali pražští hasiči o jedinečné úterní záchranné akci. Zachraňovali straku, která uvízla na stromě. Případ nahlásil pan Kohout. Straku zachránil hasič Křepelka. Fotografie záchranné akce pořídil hasič Krahulík. Zprávu poté oznámil do novin mluvčí hasičů Kavka.

Ve čtvrtek se ukázalo, jak umějí být francouzští řidiči tramvají tvůrčí. Aby pohodlněji čelili vlně veder, oblékli se všichni do sukní, neboť šortky mají přísně zakázány. Následovali tak své kolegy ze Švédska, kteří řídí v létě v sukních již od roku 2013.

V pátek se v americkém státě Georgia skupina vězňů rozhodla místo útěku poskytnout zástupci šerifa, který náhle zkolaboval, první pomoc. Všem zkrátili tresty, občané však volají po jejich propuštění, neboť tímto činem prokázali svoji nápravu. Ve věznici by je mohl nahradit Johnny Depp, který se na festivalu v Glastonbury dal slyšet, „že je možná načase, aby opět nějaký herec zavraždil prezidenta“.

V sobotu byl z americké věznice propuštěn nejstarší vězeň. Bylo mu sto let. Svobodu nenapravitelnému delikventovi zaručil vysoký věk. Již nyní lze uzavírat sázky, jestli se znovu pokusí někoho vydírat či zda se znovu spojí s mafiánskou rodinou, pro niž dlouhá léta pracoval. Mezitím v kalifornském městě Petaluma vyhrála soutěž o nejošklivějšího psa roku fena neapolského mastina Martha. Porazila třináct psů a odnesla si 1500 dolarů. Porota kromě vrásčitého obličeje ocenila i Marthinu stavbu těla a nezvladatelnou povahu.

A tak je tu neděle. Český prezident s premiérem si opět vyměnili vulgarismy a nevhodné komentáře. Tedy nic nového a nemá cenu to dlouze komentovat. Zajímavější je zpráva z Číny, kde způsobuje problémy nová hračka, takzvaná minikuše, která střílí párátka i jehly a dokáže způsobit bolestivé zranění. Dostupná byla na internetu. Bohužel už není, neboť se rozmohla ve školních lavicích. Údajně si stihl před zákazem jednu koupit i Johnny Depp. Zdá se, že se něco chystá, zůstaňte na příjmu, bude to jistě zajímavé.

P. S. #include <stdio.h> int main( int argc, char * argv [] { printf( „argc = %d\n“, argc); for( int i = 0; i < argc; ++i ) { printf(„argv[ %d] = %s\n“, i, argv[i]; }} – Nedělnička vás všechny čeká v roce 2035. Než se k ní připojíte, mějte se jenom dobře.