LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Nedělnička CXVI

Před 5 lety ·· Barbora Čiháková

Všichni jsme věděli, že to přijde. Rádi bychom se tomu vyhnuli, nicméně jsou úkazy, před kterými neunikneme. Vedro je zpátky. Uvzdychaná a zpocená Praha je opět k nesnesení, ale když jsme přežili zimu, přečkáme i tohle, hezky týden po týdnu: „Přežil-li jsem v tomto roce únor, březen, duben a květen (který ještě není u konce!), přežiju snad už všechno!“

V pondělí zachraňoval lidský řetěz v ústecké knihovně časopisy. Řetěz spojený z knihovníků a dobrovolných školáků měřil přesně tři sta třicet tři metry. Celý tento týden spojuje náhoda.

Úterý nás vrací nazpět k úvodnímu citátu. Naleznete ho v dopise Jakuba Demla F. X. Šaldovi z května roku 1917. Právě 23. května se totiž s poctami uvedla nová korespondence básníka s kritikem Pozorné srdce, snad nejkrásnější ze všech doposavad vydaných svazků edice, trpce humorná, však posuďte sami:

Milý příteli, listinu posílám raději Vám, nejsa si jist, že jsem rozluštil správně Kvapilovu adresu. Na vojně nejsem a nechápu proč, když přece mne přinutili, abych se před odvodní komisí ukázal nah a potom odpřisáhl, že budu věrně sloužiti císaři na souši, na vodě i ve vzduchu, tedy i stříleti lidi, bude-li tak poručeno… Rozřešili to se mnou opravdu šalamounsky: církev i stát mne prostě ignorují, majíce asi za to, že jsou mi oba lhostejni – a já že jim tak příliš neškodím, byv jimi tolik potupen, že každý výrostek mou hanbu zná; lid tomu říká „zvržený kněz“. Někdy mi napadá: hodili jste mne do louže (dříve se házelo do Vltavy) a teď mne bijete, že ze mne kape blato. Někdy. […] Pro všechen případ (tj. kdybych snad mezitím „něco vyvedl“ – církvi nebo státu, tj. některému farářovi, v jehož obvodu dýchám vzduch) ponechalo si c. k. okresní hejtmanství moje kněžské dokumenty „k dalšímu použití“. […] Nemusím tedy na vojnu, ale odvedencem jaksi zůstávám. Páni od úřadů politických a vojenských říkají, že „můj případ jest mimořádný“. Já si – zase někdy – myslívám: církev a stát jest jedna mašina, a kdyby se jim do koleček dostala křemelka, bylo by nezbytno mašinu na chvíli zastavit, a tak jest postaráno, aby se křemelka do koleček nedostala: Jsem tedy v Církvi a nejsem v církvi, jsem ve Státě a nejsem ve státě. Udělali mne neutrem. Neexistuji.

Tak neváhejte a vyžadujte u svého knihkupce, zájem je obrovský, za chvíli se kniha vyprodá!

Ve středu se udály dvě věci, které si snad všichni nespojili, ačkoli je jejich provázanost nezpochybnitelná. Když byl propuštěn z vazby omilostněný Kajínek, zemřel Roger Moore, představitel Jamese Bonda.

Ve čtvrtek – náhodou – rozproudila všechny diváky u televizních obrazovek debata ve švédském parlamentu. Ve studiu totiž omylem přiřadili k proslovům politiků titulky dětského seriálu. Projevy politiků o školství a ekologii začaly konečně dávat smysl, posuďte sami: „Pozdravy pozemšťanům!“ – „Mám dva páry bot, jeden červený a jeden žlutý.“ – „Který bych si měla obout? Zeptám se svých panenek.“ (ministryně životního prostředí). „Postavím největší hrad z písku v galaxii!“ – „Ignoruj normy, všichni dinosauři se liší.“ (ministr školství).

V pátek se rozhodlo Ministerstvo kultury, že na svém twitterovém účtu vzdělá své fanoušky a příznivce: „Všechny ty milé lidi, co nám píší o své lásce k vlasti, upozorňujeme, že sudetofil se píše s malým písmenem, stejně jako židomil.“ Ve stejný den se spustilo nové rádio, které vysílá přímý přínos z lesa. Vřele doporučujeme všem žlučovitým.

V sobotu si mohli zájemci na Liberecku vyzkoušet život Římanů, v Třeboni zahájili lázeňskou sezonu, slatinu požehnal biskup. Jak tyto dvě události souvisejí, je zatím nejasné, ale brzy se to vyjeví.

A tak tu máme neděli. Ne náhodou dnes dobročeštináři představili v rámci akce Malostranské dvorky dílo Karla Pecky. Čtené pásmo z Peckových malostranských textů a vzpomínek pamětníků na tohoto pozapomenutého spisovatele sklidilo ovace. Poslouchal i Kurt Gebauer. Na další podněty posluchačů, již by se rádi dozvěděli o Peckovi víc a již by rádi toto téma zpřístupnili i svým potomkům, zvažuje Dobrá čeština rozšíření vzdělávacího programu. Nabízí se například tematické narozeninové oslavy: Palečkovy domky aneb Stavte si s dětmi, výklad Štěpení ze skákacího hradu aneb Valdštejn hrou, Malostranské humoresky aneb Výslechy v kostce (obohaceno bonusovou přednáškou – jak mluvit s dětmi a domoci se odpovědi, metodologie). Pro první zájemce nafukovací balonky či tetování vybraného peckovského motivu zdarma. I do dalšího týdne jen to dobré!