LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Nedělnička CXIV

Před 5 lety ·· Barbora Čiháková

Celou republiku sužují bouřkové mraky. Vody však stále není dost. Na některých místech není vůbec, jak o víkendu zjistila Nedělnička. Záchranáři v Českém ráji mezitím bojují již sedmý den o život lišky a psa, kteří jsou společně zavaleni v noře. Záchrana je to napínavá. Zvířata totiž potřebují hlavně klid, měla by se pak teoreticky vyhrabat sama. Proto Nedělnička apeluje na všechny zvědavce, aby se ke skalce poblíž Skalan nepřibližovali, protože pokud pes a liška nebudou mít pokoj, hrabat nebudou. Nalíčená fotopast již zjistila, že zvířata v průběhu týdne vyrušila neznámá žena s dítětem a reportér. Tak mějte trochu soucit a radši čtěte, protože rekapitulujeme.

Znělka karlovarského festivalu sice byla oficiálně uveřejněna již v neděli, ale letos je natolik povedená, že stojí za připomenutí i v pondělí. Pokud jste ji ještě neviděli, Nedělnička vřele doporučuje! Ono na ni v tomto týdnu totiž ještě dojde. Téhož dne pak České literární centrum udělilo patnáct rezidenčních pobytů v Literárním domku poblíž broumovského kláštera. Více informací naleznete zde.

V úterý se opět vyznamenal Donald Trump. Při svém projevu o vesmíru si pravděpodobně neuvědomil, že přímo za ním stojí sedmaosmdesátiletý astronaut Buzz Aldrin, který na jednotlivé pasáže reagoval výraznou mimikou. Záběry na Aldrinův obličej baví celý svět stejně jako jednotlivé výroky amerického prezidenta: „Jsme národ pionýrů a příští americkou hranicí je vesmír“ nebo „Dobývání vesmíru je důležité pro bezpečnost amerického lidu“, neboť nás již brzy zavalí intergalaktická migrace. Což byl ovšem teprve začátek, pokračovalo to pokusem o existenciální úvahy: „Víme, co to je – vesmír. To je vše, co musíme říct – vesmír.“ Aby toho nebylo málo, vyjeveného astronauta se zeptal, jestli je tam hodně místa. Chudák Aldrin vůbec netušil, co by mohl odpovědět, prezident si proto odpověděl sám: „Je tam nekonečno. Mohlo by tam být nekonečno. Ale nevíme to jistě. Ale mohlo by být.“

Ve středu se pokusil server Aktuálně.cz oživit debatu o znělce filmového festivalu otázkou: „Co míchá Eva Zaoralová v hrníčku?“ Kdyby radši připomněli Den slovanských věrozvěstů.

Ve čtvrtek se na veřejnost obrátila britská policie. Hledá majitele prstu, který našla před sedmi lety. Pokud ho někdo postrádáte, prosím, už se ozvěte.

V pátek odhalila Policie ČR na přehradě Dalešice tři lodní kapitány pod vlivem. Kontrolovat začala prý i lidi na šlapadlech, na plavce dojde záhy.

V sobotu v norském Stavangeru opět vztyčili poničenou skálu ve tvaru penisu. Na obnovu skály přezdívané Trollpikken Norové poslali více než půl milionu korun, tedy více peněz, než bylo na opravu potřeba. Ke skále tak město přivede novou turistickou cestu s informačními tabulemi.

A tak je tu neděle. Pokud to ještě nevíte, před 660 lety byl položen základní kámen dnešního Karlova mostu, přesně v 5.31, 9. 7. 1357. Tato lichá číselná řada měla být šťastná, připomněl to i radní pro kulturu Jan Wolf. Místo, kde kámen leží, ukázal vedoucí oddělení mostů Technické správy komunikací hlavního města Prahy Jan Zemánek. Oslavy začaly fanfárou v 6.31, tedy o hodinu později kvůli zavedenému letnímu času, poté mostu požehnal Marek Pučalík z mnišského řádu křižovníků s červenou hvězdou, neboť právě křižovníci měli od středověku pražské mosty na starost, opravovali je a vybírali mýtné. Vatikán dnes také připomněl svým diecézím, že je potřeba dohlížet na kvalitu hostií a mešního vína, kněží by je rozhodně neměli nakupovat na internetu, neboť takové hostie nemusejí odpovídat normě. Držte se radši nadále nákupu u řeholních komunit.

I do dalšího týdne jen to dobré.