LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Doktorky XXXVI

Před 4 lety

Paní doktorko, v souvislosti s těsným výsledkem prezidentské volby se stále mluví o rozdílech mezi venkovem a městem, intelektuály a plebejci. Nemá však výsledek nějaké numerologické (hlasovalo 66,6 procenta voličů), nebo dokonce lingvistické vysvětlení?

Vaše věrná čtenářka Vlasta

 

Milá paní Vlasto,

nejsem odbornice na numera ani fanynka prognostických disciplín a ústavů a myslím, že šelma je ze své podstaty nevypočitatelná. Navíc nerada pracuju s diskriminantem a neznámými, tak ode mě nečekejte nějakou postvolební kvadratickou rovnici. Můžu se s vámi leda podělit o výsledky svého privátního toponymicko-etymologicko-sociologického průzkumu, kterým jsem si zpestřila sobotní podvečer (nevím, jak u vás, ale u nás v jáchymovském předpeklí bylo nevlídno, lezavo a šedivo).

Zdrojem zábavy i poučení mi byla interaktivní mapa, na které se dá najít, jak dopadla prezidentská volba v jednotlivých obcích. Nejdřív jsem se ujistila, že v Jáchymově se lidé poučili z dějin (předčasně, dnes mi děti ve škole vysvětlily, že Miloš Zeman tady prohrál jenom proto, že mu to zkazili lyžující Pražáci s volebními průkazy). Pak mě výsledek v nedalekém Božím Daru (J. D. 80,8 versus M. Z. 19,2) přivedl na myšlenku, že název obce není jen historické reziduum feudálního vlastnictví, zázraku či výskytu nějakého porostu, ale stále účinný sociální faktor se značným symbolickým potenciálem. Uznejte sama, paní Vlasto, že nemůžeme přičítat náhodě koncentraci voličů Miloše Zemana v místech stigmatizovaných jmény Smolné Pece, Smolnice, Bludov, Volárna, Osoblaha, Pitín, Pivín, Pivkovice, Vepříkov, Vepřová, Stará Voda, Hrob, a na druhé straně vítězství Jiřího Drahoše ve zmíněném Božím Daru a v obcích Svaté Pole, Svatý Jiří, Božetice, Zlatá Koruna, Dvůr Králové, Radostná pod Kozákovem, Nadějkov…

Tahle toponymická kratochvíle mě bohužel přivedla k odhalení mnohem méně humorných souvislostí. Zajímalo mě, o jaké budoucnosti sní lidé na místech v minulosti zle poznamenaných. V takových Babicích, v Číhošti, ve Starovičkách (údajné epicentrum spiknutí českých literátů – Zahradníček, Kostohryz, Fučík, Renč, Jehlička, Křelina a další. –, odsouzených v procesu se „zelenou internacionálou“), v Králíkách, Broumově, Želivě, Bohosudově (místa, kde byli na začátku padesátých let „koncentrováni“ členové a členky zrušených řádů a kongregací). Paní Vlasto, bylo to tak smutné čtení, že vás radši obveselím jednou falešnou etymologickou hádankou: Od názvu kterého zvířete je odvozeno slovo volit?

Vaše doktorka K.

P. S. Ozvalo se pár čtenářů s výčitkou, že jsem v prvním kole volila pana Michala Horáčka a posmívala se panu Jiřímu Drahošovi, že vypadá jako Gustáv Husák. A ve druhém kole že jsem jako kam vítr, tam plášť obrátila. Na svou obhajobu můžu říct jen to, že jsem pozdě, ale přece zjistila, že profesor Drahoš má úsměv jako Sherlock Holmes v podání Benedicta Cumberbatche. Bohužel nám to bylo prd platné, v Česku pořád víc táhne major Zeman.