LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Doktorky radí XXXVII

Před 6 lety

Dobrý den, milé paní doktorky, mám takový nemilý malý problém. Dostala jsem se do tíživé životní situace – potřebuji napsat životopis. Ráda bych uvedla veškerou svou praxi, ale nevím, jak uvést své obsáhlé zkušenosti s psaním článků. Když napíši přispívající redaktor, bude to špatně, neboť Dobrá čeština mě učila, že redaktor je ten, který texty vybrušuje, a nikoli píše. Ovšem ve většině periodik je redaktor ten, který píše články. Můžete mi, prosím, poradit, jak mám tuto zkušenost nazvat, aby to bylo správně?

Děkuji. S pozdravem Alžběta Krátká

Milá Alžběto,

velice ráda vám poradím, jak z problému ven. Adjektivum „přispívající“ u redakční profese vskutku nikdy nepište, je nadbytečné. Zrovna nedávno jsme si s kolegyní povídaly o platu nastupujícího vysokoškolsky vzdělaného nakladatelského redaktora v jednom českém zavedeném vydavatelství odborné literatury. Je to čtrnáct tisíc korun čistého za měsíc, tedy 85 korun čistého na hodinu. Ovšem někteří redaktoři na volné noze by si o tom rádi nechali zdát, například pracují‑li pro jiné pražské nakladatelství, které se zaměřuje na populárně‑naučnou, zejména psychologickou literaturu a platí externistům za jazykovou redakci 12 korun za normostranu. Ale i tento nekřesťanský peníz je, jak se říká, lepší než nic – právě toto nic vám totiž nabídnou někteří nakladatelé za privilegium redakčně se podílet na jejich publikacích. Ani takové nabídky však neodmítejte a věřte, že jiné profese jsou na tom hůř. Například jako autorka byste si v takovém podniku za publikaci vlastních textů ještě připlatila.

Zkrátka: být redaktorem nekomerčních textů v českém prostředí vždy znamená být „přispívající“. Je to jedno z nejvznešenějších povolání, protože uspokojuje odvěkou lidskou potřebu dávat druhým, která je, jak vědí antropologové, základem skutečného štěstí. Jako redaktorka budete celý život dotovat a podporovat různé dobré věci. Zpočátku budete řešit dilema, zda tento měsíc zaplatíte spíše nájem, nebo zdravotní a důchodové pojištění. Brzy vás však podobné roupy přejdou, protože na chození po doktorech stejně nikdy nebudete mít čas a na odchod do důchodu pomyšlení.

Takže do životopisu si napište hrdě a prostě redaktorka. Pro označení ženy, která uveřejňuje vlastní texty, se výborně hodí pojmenování autorka. Můžete si ho připsat za redaktorku či před ni. Chcete‑li však zaplatit alespoň ten nájem, autorkou nebuďte. A hned bude po tíživé životní situaci!

Vaše doktorka I.